Lysá hora pořád dokola a přesto pokaždé jinak

18.02.2020

Lysá hora je naše královna Beskyd, tolik oblíbená a navštěvovaná a přesto skrývá mnoho zákoutí, o kterých ani nevíte.

Spousta lidí se mě ptá, proč pořád chodím na Lysou. Je to jednoduché - protože mě to baví. "Copak neexistuje jiná hora, kam bys šla?" Samozřejmě, že existuje, ale Lysá hora je pro mě sport i relax zároveň. Někdo chodí cvičit do fitka, někdo si zahraje fotbal, jiní sedí doma a já prostě chodím na Lysou.

Jedná se o druh jakéhosi tréninku, jak zůstat v kondici a jak udržovat tempo, aby pak člověk mohl o víkendu vyrazit na ty jiné kopce nebo v létě na náročnější přechody hor. Ať se na LH vydáte ve dne či v noci, nezažijete situaci, že byste tam byli sami. Frekventovanost je tu opravdu vysoká, a proto si vybírám dobu, kdy se největšímu náporu turistů dá vyhnout. A jestli to není rutina? Víte, že existuje minimálně 17 různých tras, které vedou na vrchol Lysé?

V zimě s čelovkou a nesmeky, v létě s lehkým batůžkem, brzy ráno na východ či večer na západ slunce, dotknout se hladícího bodu u obelisku, na pivo či gulášovku do Bezručovy chaty, pokecat s přáteli nebo prostě jen tak čerpat energii a nadechnout se čerstvého vzduchu, to všechno se stalo pravidelným rituálem a dá se zvládnout při jednom výstupu. Přesto, že se tento kopec za poslední roky stává stále více komerční záležitostí, pro mě je to pořád jeden z nejkrásnějších Beskydských vrcholů a tradice, kterou si nikdy neodpustím.

V následujícím článku vám popíšu ty nejznámější trasy a jejich specifika. Můžete se sami rozhodnout, kterou si vyberete a kdy se na tu naši "Lysenku" vydáte taky. Začnu klasikou z Ostravice, až po méně známé trasy jakou je třeba borůvková stezka.

1. Ostravice od trafa ↔ LH (11,2 km)

Jednoznačně nejznámější a jedna z nejkratších tras, na druhou stranu nejvíce frekventovaná a o víkendech je to spíše sebevražda než požitek. Ideální pro trénink a výstup v časech, kdy sváteční turisti sedí doma u televizní obrazovky, takže v noci nebo přes pracovní týden. Já se tudy vydávám nejčastěji po práci s čelovkou. Výhodou je, že tady dojedete autem a pokud disponujete řetězy nebo vozem 4x4, tak zvládnete i zimní ledový tobogán, který se občas na cestě tvoří.

Převýšení: 777 m

Trasa: https://mapy.cz/s/lalutamate

2. Ostravice od nádraží ↔ (15 km)

Pokud jedete vlakem do Ostravice, můžete cestu nahoru zahájit už od nádraží. Trasa je asi o 2 km delší než od trafa. O víkendech je to ještě větší "Václavák", protože od příjezdu prvního vlaku se nahoru hrnou davy turistů. Já osobně se této variantě záměrně vyhýbám.

Převýšení: 909 m

Trasa: https://mapy.cz/s/jenesuzugo


3. Ostravice Mazák ↔ LH (14,2 km)

Příjemná alternativa z Ostravice, pokud se chcete částečně vyhnout davům turistů. Auto můžete nechat na malém parkovišti u Mazáku a dokonce zde jezdí i autobus z Frýdku-Místku nebo Frýdlantu nad Ostravicí. Trasa se pak napojuje u Butořanky na červenou stezku vedoucí od trafa. Odtud už pak jdete známou trasou až nahoru k Bezručově chatě.

Převýšení: 887 m

Trasa: https://mapy.cz/s/gejazorope


4. Ostravice od přehrady ↔ LH (13,6 km)

Středně náročná a asi nejméně frekventovaná cesta po žluté vedoucí od přehrady Šance. O to více si vychutnáte klid a pohodu. Často se mi stává, že tudy nepotkám skoro žádného člověka. Nejdříve si obejdete vrchol Čupel (943 m.n.m.) a poté musíte vystoupat na Kobylanku (1054 m.n.m.). Těsně před vrcholem se vám objeví nádherné pohledy na údolí Šance a v letním období si výšlap zpestříte sbíráním borůvek. Někteří zdatní horalové si před touto cestou vyjdou nejdříve na Smrk a pak se vydají přes hráz ještě na LH. Zkusila jsem toto spojit jednou a byla to pěkná makačka.

Převýšení: 827 m

Trasa: https://mapy.cz/s/betakusuhu


5. Visalaje ↔ LH (17 km)

Poměrně dlouhá, ale asi nejjednodušší varianta, vhodná také pro rodiče s dětmi. Na Visalaje se dostanete autobusem a odtud pak pozvolna stoupáte pěšky nahoru. Nevýhodou je, že část stezky se táhne po asfaltce. Po trase si můžete odskočit na vrchol Zimný (1080 m.n.m.).

Převýšení: 610 m

Trasa: https://mapy.cz/s/mocetukare

6. Zlatník ↔ LH (17 km)

Tuhle trasu mám moc ráda. Auto zaparkujete u chalupy Zlatník a odtud se vydáte nejdříve po zelené značce a pak se napojíte na červenou vedoucí z Visalají. Kdo si troufá, může si trasu zkrátit po sjezdovce od Zlatníku a napojí se pak rovnou na červenou stezku u turistického přístřešku Huserka. Trasu si sice zkrátíte, ale o to více se zapotíte. Cesta několikrát křižuje cyklistickou trasu, na které spatříte mnoho cyklistů. I to je možnost, jak se dostat na LH.

Převýšení: 688 m

Trasa: https://mapy.cz/s/koharonuse

7. Krásná ↔ LH (10,6 km)

Další docela vytížená stezka je z Krásné a je to zároveň nejkratší značená cesta na LH. Je poměrně náročnější, protože hned ze začátku si vyšlapete prudký kopec a na konci vás čekají kilometrové serpentýny. Cestou míjíte vrchol Malchor (1219 m.n.m.), kde si můžete udělat krátkou odbočku. Odměnou jsou krásná panoramata z vyhlídkového místa u vysílače.

Převýšení: 813 m

Trasa: https://mapy.cz/s/bunemobupu

9. Malenovice hotel Petr Bezruč ↔ LH (12,4 km)

Z Malenovic můžete také vyrazit od hotelu Petr Bezruč, kde máte hned dvě možnosti trasy. Buď klasicky po značené zelené stezce směrem na Ivančenu nebo si můžete máknout a vystoupat lesem Malenovický kotel, asi nejprudší kopec ze všech cest vedoucích na LH. Cestu si tak značně zkrátíte, ale budete funět. Přesto, že tato kratší varianta není značená, je zde dobře vyšlapaná cestička a několikrát kříží oficiální značenou trasu. Prostě jdete pořád nahoru.

Převýšení: 697 m

Trasa: https://mapy.cz/s/gebuhomobo

10. Malenovice Borová ↔ LH (15,8 km)

Další možnost je vyjít z Malenovic od hospody pod Borovou, kde je také dost parkovacích míst. Začínáte po modré značce, která zpočátku vede po asfaltce, pak se napojuje na zelenou stezku u rozcestníku Hradová pod salašem. Tudy už pokračujete stejnou cestou jako od Bezruče a na konci známé serpentýny u Malchoru.

Převýšení: 870 m

Trasa: https://mapy.cz/s/gupetepezu

11. Ostravice dolní nádraží ↔ LH (17,4 km)

Ještě jedna trasa z Ostravice, tentokrát z dolního nádraží. Cesta je trošku delší, ale kdo rád objevuje nová místa, určitě si přijde na své. Cestou míjíte Medvědí skálu a Ostrou horu (783 m.n.m.) a občerstvit se můžete v hospůdce U Zbuja. Poté se trasa napojuje na žlutou stezku vedoucí z Malenovic a přicházíte tak k Lukšinci, odkud už pokračujete známou cestou nahoru.

Převýšení: 929 m

Trasa: https://mapy.cz/s/nacelejuhu

12. Frýdlant Nová dědina ↔ LH (17,4 km)

Podobně dlouhá trasa ovšem s větším převýšením je z nádraží Frýdlant Nová dědina. Zpočátku kopírujete cyklostezku a pak se vydáte kolem Ostré hory (783 m.n.m) opět směrem k hospůdce U Zbuja. Odtud už stejnou stezkou k Lukšinci až na LH.

Převýšení: 947 m

Trasa: https://mapy.cz/s/karelemuho

13. Frýdlant nádraží ↔ LH (21,4 km)

Pokud raději jezdíte vlakem než autem, zajděte si na Lysou také z Frýdlantu nad Ostravicí rovnou od nádraží. Trasa je sice delší a má asi největší převýšení, ale dá se to hravě zvládnout. Z nádraží jdete do Malenovic Borová a odtud po žluté kolem Veličků k Lukšinci a pak už notoricky známou cestou na vrchol LH.

Převýšení: 962 m

Trasa: https://mapy.cz/s/bosomemuse

14. Janovice Bystré ↔ LH (16 km)

Tuhle trasu jsem nikdy nešla, ale řekl mi o ní kamarád. Z Janovice Bystré nejdříve vystoupáte na vrchol Tanečnice (820 m.n.m.) a přes Kykulka (996 m.n.m). se dostanete na Ivančenu, odkud po modré pokračujete na Malchor. Potom ještě poslední úsek nahoru, který už moc dobře znáte.

Převýšení: 879 m

Trasa: https://mapy.cz/s/jopovaguzu

15. Krásná Pod Žorem ↔ LH (16 km)

Přiznám se, že ani tuhle stezku neznám, ale určitě brzy otestuji. Trasu začínáte v Krásné Pod Žorem a po zelené dojdete na Kyčera - sedlo, potom přes vrchol Muroňka (966 m.n.m.) opět na Kykulka (996 m.n.m.). Pokračujete kolem Ivančeny na Malchor a jste skoro nahoře.

Převýšení: 890 m

Trasa: https://mapy.cz/s/dotevehujo

16. Raškovice ↔ LH (26,8 km)

Kdo si chce dát trošku do těla, tak si může vyzkoušet cestu na Lysou z Raškovic. Túra je poměrně dlouhá, takže bych řekla vhodná spíše v létě. Auto nechejte na parkovišti u hotelu Ondráš a vydejte se po červené značce 8,5 km na Kyčera - sedlo. Počítejte, že po cestě není žádná hospoda, takže si nezapomeňte přibalit svačinku. Odtud pokračujete na Malchor.

Převýšení: 960 m

Trasa: https://mapy.cz/s/celurozuce

17. Krásná Řepčonka ↔ LH (7 km)

A ještě jedna speciální neznačená trasa na závěr. Tohle je pro opravdové bláznivé kamzíky, kteří se nebojí téměř kolmého krpálu. Existuje varianta od autobusové zastávky Řepčonka z Krásné, kdy se vydáte nahoru přes sjezdovku, a tak si vyšlápnete 3,5 km kopec s převýšením přes 700 m. Pro orientaci vám poslouží mapy.cz nebo musíte spoléhat na vyšlapanou cestičku, která vede až na vrchol LH. A čím je tato stezka speciální? V létě tady můžete nasbírat spousty borůvek.

Převýšení: 732 m

Trasa: https://mapy.cz/s/renajerome


Věřím, že existuje ještě spousta dalších kombinací tras, které vás zavedou na vrchol nejvyšší hory Moravských Beskyd. Rovněž si můžete naplánovat okruh tak, abyste nešli stejnou cestou tam i zpět, pokud nejste vázání návratem k autu. A nebo, kdo se chce vyhnout značeným stezkám, tak může zkoušet různé zkratky a cestičky, které běžní turisté neznají. O těch ale zase někdy příště.

Základní vybavení, bez kterého se neobejdeš: dobrá nálada a klid v duši!

Tak co, kdy vyrážíme?