Jesenícká 100ka: Jak překonat horskou výzvu, aby vaše nohy říkaly “ještě”
Zdolaly jsme Beskydskou sedmičku, ušly pouť do Santiaga de Compostela, zvládneme i pětidenní přechod Jeseníků.
S mou horskou parťačkou Martinou jsme letos v červenci podnikly stokilometrovou túru z Dolní Moravy přes vrcholky Jeseníckých hor a naše svaly to ani nepoznaly. Jak je to možné? Copak jsme si něco šlehly? V následujícím článku se budu věnovat naší cestě, popíšu trasu a zmíním pár tipů, jak se na takový trek připravit, co si sbalit a co rozhodně nedělat. Možná si myslíte, že jsem šílená, což já jsem, ale jinak nejsem žádný mistr světa amoleta, jenom mám své hranice a priority někde jinde...
Fáze první: Příprava
Pravidelný pohyb vám zajistí bezbolestnou vstupenku na trek
Pokud zamýšlíte, že se na podobnou túru někdy vydáte, ale v životě jste po horách nechodili, nedělejte to. Umřete tam. Pokud do kopců občas chodíte, ale nemáte čas věnovat se pravidelnému tréninku, zůstaňte u varianty občasné túry. Pokud patříte mezi sadomasochisty, tak to klidně zkuste bez předchozí přípravy. My jsme volily variantu krátkého (30 min) každodenního tréninku a občasné výlety po Beskydech. Trénink můžete pojmout různými způsoby, zajděte si do fitka, běhejte, cvičte doma nebo choďte na HEAT či jiné posilování trekové chůze. V době corony nám nezbývalo než cvičit doma, ale i to není problém. V dnešní době existuje spousta nahrávek na youtube.com, kde si můžete vybrat dle libosti. Já volím posilovací program od trenérky Jillian Michaels. Pravidelným cvičením naberete kondici a zpevníte tělo, což se vám neskutečně projeví, když pak funíte do kopce někde v terénu.
Sbalte si minimum věcí, make-up či knížku nechte doma
Jak se na takovou cestu sbalit? Na 5 dní vám bohatě stačí 20 litrový batoh, do kterého sbalíte to nejnutnější, co k životu potřebujete. My jsme zvolily spíše komfortnější styl ubytování dole ve vesnicích, takže jsme ani nepotřebovaly spacák či stan. Oblečení omezte na minimum, přece nejedete na módní přehlídku a smrdíme všichni stejně. Důležitá věc, kterou byste neměli zapomenout je vazelína. Proč? Před každou túrou a po každých ušlých 10km si namažte chodidla, aby se vám nedělaly puchýře a otlaky. No a kdyby se přece jen nějaký puchýř objevil, tak přibalte i gelové náplasti.
Kdo maže, ten jede - nezapomeňte na vazelínu
Seznam věcí:
Malá cestovní zubní pasta, malý kartáček, vlhčené ubrousky, krém na obličej, náplasti, šampon, sprchový gel, opalovací krém, zicherky, magnesium, iontový nápoj, hygienický gel, vazelína, powerbanka, pláštěnka, kšiltovka, energetické tyčinky
Seznam oblečení:
Trekové boty, žabky, nepromokavá bunda, mikina, 2x funkční triko s krátkým r., 1x funkční triko s dlouhým r., 1x tílko, softshellové kalhoty, ¾ legíny, kraťasy, 3x spodní prádlo, 3x ponožky, něco na spaní, šátek
Oblečení do batohu balte do ruliček a to tak, že věci smotáte dohromady, trička spolu, kalhoty spolu atd. Ušetříte tím spoustu místa a využijete každý prostor v batohu. Doporučuje se, aby zavazadlo nemělo více než 10 % vaší tělesné váhy. Počítejte také s prostorem pro vodu, ať už v hydrovaku nebo v lahvích. Pokud nevěříte, mrkněte na web pod7kilo.cz, kde najdete dobré tipy, jak se sbalit "nalehko".
Fáze druhá: Na treku
Alkohol pijte s Mírou, pokud možno vůbec
Důležitý je pitný režim. Na každý den si připravte alespoň 2 l tekutin, ideálně vodu do hydrovaku a malou láhev s iontovým nápojem. Nebo si můžete rozpustit magnesium. Myslete také na pravidelné doplňování cukru, takže energetické tyčinky, hořká čokoláda a určitě nějaké ovoce, pokud máte možnost sehnat po cestě. Vyvarujte se alkoholu, pokud to zvládnete. Dobře, tak pivo za odměnu si dopřejte. Žádný brufen ani nic takového! Jenom v případě, že byste vážně umírali bolestí, ale pokud jste dodržovali má doporučení, tak růžové tabletky opravdu potřebovat nebudete.
Regeneraci vám zajistí pravidelný spánek
Na co ale pamatujte, tak na dostatečný spánek. Takže žádné ponocování. Každé ráno věnujte lehkému strečinku, ať protáhnete svaly. Určitě se vám to vyplatí, až budete mít desítky kilometrů v nohách. Večer usínejte s pocitem, že jste zvládli kus cesty a zítra budete zase o kousek blíž k cíli. Pokud vás po prvních dnech bolí záda z batohu, nebojte, přejde to a na konci treku už ani nebudete vědět, že nějaký batoh na zádech máte.
80 % je ve vaší hlavě
"Když nemůžeš, tak přidej". Ohraná, ale velmi účinná fráze. Věřte, že to tak opravdu funguje. Polovina úspěchu je ve vaší hlavě. Pokud jste přesvědčeni, že to nezvládnete, tak to nejspíš nedáte. Pokud si v hlavě nastavíte, že neexistuje cesta zpět a že není nic, co by vás zastavilo, tak máte skoro vyhráno. Všechno jde, když se chce.
Fáze třetí: Naše cesta
Den první: Dolní Morava - Klepáč - Malý Sněžník - Kralický Sněžník - Stříbrnice (21 km)
Holá holá, kopec už zase volá! S Martinou vyrážíme obejít pár Jeseníckých vrcholků, to aby nám nebylo líto, že jsme tři měsíce seděly doma. Trasu začínáme v Dolní Moravě, odkud se vydáme na Kralický Sněžník přes rozhlednu Klepáč a Malý Sněžník. Počasí nám docela přeje, a tak chytáme první letošní bronz...no spíš rajčatovou. Po 21 km úspěšně přicházíme do Stříbrnic, kde máme skvělé ubytování v chatě, kde se asi zastavil čas...retro tady fičí a je tu osel.
Trasa: https://mapy.cz/s/mafakococe
Ubytování: Rekreační středisko u Králické chaty
Den druhý: Stříbrnice - Staré Město - Kutný vrch - Petříkov - Smrk - lesní bar - Klín - Ramzová (29 km)
Ráno vyrážíme opět do terénu, počasí nám zatím stále přeje a my se přesouváme luční cestou ze Stříbrnic do Starého Města. Odtud pak přes pěchotní sruby na Kutný vrch sedlo. Scházíme do Petříkova a Marťa si objednala na oběd řízek . Dneska si ovšem dáváme do těla, s 8kg zátěží na zádech nás čeká ještě výstup na nejvyšší vrchol Rychlebských hor - Smrk (je nižší než ten v Beskydech ) a nakonec zasloužená odměna v lesním baru - špekatýr a pivo. Cestou zpět se ještě vyškrábeme na kopeček Klín a to už melem z posledního. Po 29 km docházíme do Ramzové, kde zakotvíme na dnešní noc...a pokračování zase zítra.
Trasa: https://mapy.cz/s/poheleholo
Ubytování: Penzion U Štefana
Den třetí: Ramzová - Obří skály - Šerák - Keprník - Vozka - Branná (22 km)
Třetí den máme trochu zataženo a poněkud se ochladilo, ale to nám nebrání v pokračování našeho treku. Dáme rychlou snídani v trávě a hurá do kopce, ať se trochu zahřejem. A ejhle ono to jde (s námi) z kopce a ještě přes Vražedný potok. Po pár kilometrech zastavujeme u Obřích skal a začíná lehce poprchávat. No co už, každý den není posvícení. Přecházíme vrchol Šerák a Keprník a přes Trojmezí se vydáme na poslední dnešní kopeček Vozka, kde bychom za příznivějšího počasí koukaly na Praděd..ale ten už přece známe, takže třeba někdy příště. Scházíme do vesničky Branná a tímto završíme dnešní 22 km trek.
Trasa: https://mapy.cz/s/hucopovuso
Ubytování: Restaurace a penzion Na Kovárně
Den čtvrtý: Branná - Staré město - rozhledna na Štvanici - Stříbrná Twiggy - Hynčice pod Sušinou (15 km)
Předpověď hlásí, že dopoledne by to šlo, a tak opět z rána pokračujeme dál než nás zastihne déšť. Dneska si dáme pohodovou trasu přes Staré Město do Hynčic pod Sušinou. Procházíme louky a pastviny s krátkou zastávkou na rozhledně Stříbrná Twiggy. To byl náš dnešní vrchol :-) Pak už jen z kopce dolů do vesničky Hynčice pod Sušinou, kde se ubytujeme v penzionu Pod Zvonem, který je nám celý k dispozici, protože tu nikdo není ani personál.
Trasa: https://mapy.cz/s/pobubezusu
Ubytování: Penzion Pod Zvonem
Den pátý: Hynčice pod Sušinou - Sušina - Podbělka - Dolní Morava (19 km)
Poslední den naší výpravy míříme na horu Sušina přes Kaskády Prudkého potoka a Mokřiny. Lehce nás matou názvy těchto lokalit, neboť vlastně nevíme, jestli dojdem za mokra nebo za sucha. Terén nám připomíná stezku Bílé Opavy, a tak si užíváme dřevěné chodníky a mostky, které nás klikatou cestou dovedou až na vrchol Sušina. Dáme lehkou svačinku a pak už hurá z kopce dolů přes vrchol Podbělka až do Dolní Moravy, kde jsme v neděli začínaly a snad tu někde najdem i zaparkované auto. Jako odměnu za našlapané kilometry volíme Českou klasiku na oběd a to je řízek!! Máme hotovooo - 106 km a nožky ani nebolí!
Trasa: https://mapy.cz/s/lavahapore
Ubytování: doma
Další odkazy:
Hory volají, musím jít
Hory mají neskutečnou energii a sílu. Není to jenom o tom, že se kocháte krásnou přírodou, ale i o tom, že poznáte sami sebe, najdete svoje hranice a vystoupíte z komfortní zóny tak, že domů se vracíte s naprosto čistou hlavou. Na závěr přidávám naše vlastní desatero horského přikázání, které je dobré brát v úvahu při každé výpravě nahoru.
Desatero horského přikázání
Když nemůžeš, tak přidej!
80 % je v hlavě. Tvojí hlavě!
Není podstatné jak, ale dojdeš!
Kdo maže, ten jede!
Alkohol pij s Mírou!
Dopřej si pravidelný spánek!
Trek začni s vědomím, že to dáš!
Dodržuj pitný režim!
Neustále doplňuj cukry!
Všechno jde, když se chce!